1. prosince 2012 –– umění –– Ondřej Krynek
Japonský umělec Motoi Yamamoto se zabývá velmi zvláštním druhem umění. Své instalace tvoří ze stovek kilogramů krystalů soli, z nichž dokáže zaplněním celých podlah galerií vytvořit dechberoucí obrazce připomínající města i labyrinty. Expozice často připomínají mandaly neboli buddhistické obrazce z písku.
Motoi Yamamoto se narodil v roce 1966 v Hirošimě a do roku 1988 pracoval v loděnicích. V roce 1995 nastoupil na školu Kanazawa College of Art. Možná propojení práce u moře s uměním jej přivedlo k tvorbě ze soli, laciného, sypkého a velmi nestálého materiálu. První výstavy začal mít krátce před nástupem na školu a už v roce 2002 dostal první významnou cenu.
Yamamoto vytváří velmi komplikované instalace, ale dělá je zcela sám, bez další pomoci. I když jeho nejčastějším stavebním prvkem je sůl, dříve dělal na zakázku pro jednu z japonských továren i obrazce ze sojové omáčky nebo donedávna maloval akrylovými barvami. Jedněmi z jeho raných děl jsou i měděné tepané obrazy a objekty ze zkamenělé soli.
Právě ze soli, ke které se dostal v roce 2002, vytváří nejvíce objektů a instalací dnes. Jeho nejznámějšími instalacemi jsou například Floating Garden, jíž pokryl podlahu soulského muzea cestami ze soli, připomínajícími velkou buněčnou stěnu; instalace Forest of this World, která byla japonskou zahradou s kameny vytvořená akorát ze soli; instalace mrakodrapu Forest of the Skyscraper, tvořená opět solí, a instalace Sakura, nechávající lístky ze soli popadané na podlaze.
Poslední tvorbou Motoi Yamamota jsou však labyrinty, kterým zcela propadl. Tvoří je na podlahách velkých kostelů ve tvaru kruhu o průměru až dvanáct metrů, vytváří jedenáct metrů dlouhé labyrinty vedoucí k solné hoře a nebojí se vytvářet ani imaginární satelitní pohledy na města, kterými protéká řeka. Labyrinty jsou podle něho trasami jeho paměti.
DesignVid.cz nabízí video Podívejte se jak Motoi Yamamoto tvoří solné obrazce
Čtěte všechny články na téma umění a Japonsko
Foto a zdroj: Motoi Yamamoto