10. ledna 2013 –– umění –– Ondřej Krynek
Slovinský fotograf Matjaž Tančič posledních několik měsíců žije v Číně, kde také nafotografoval jeden ze svých úchvatných módních editoriálů. V nejrůznějších koutech země nasnímal modelky pomocí speciální techniky a výslednou sérii Mimicry China převedl do 3D. S použitím speciálních brýlí se vám stanou fotky prostorové.
Matjaž Tančič normálně žije v Lublani a fotografovat jezdí občas do Londýna. Jeho nedávná větší fotografická cesta směřovala do Číny, kde prozatím zůstal. Fotografuje zde rodiny, módní portréty, krajinu i budovy. Velkoformátové snímky pak vystavuje po městech a vesnicích. Jeho nejpovedenější sérií fotografií je Mimicry China nasnímaná stereoskopickou technologií, která se objevila poprvé už v roce 1840.
V relativně málo obsáhlé sérii najdeme zachycené modelky například na Velké čínské zdi nebo u Olympijského stadionu v Pekingu od Herzog & de Meuron. Nechybí ani malé město, vesnice, jezero, řeka nebo kaňon. Tančič se snaží ve snímcích ukázat reflexi sám na sebe a proto modelky splývající s okolím i koncepce představují jeho samého, tedy harmonický s přírodou a agresivní v džungli měst.
Všechny snímky ze všech osmi lokalit byly po nasnímání dvěma fotoaparáty 5D Mark II vždy ze dvou odlišných úhlů následně převedeny do 3D přesněji do formátu redcyan. Pokud si tedy nasadíte speciální redcyan brýle, kde jedna čočka je červená a druhá azurová, měly by se vám před očima i na normálním monitoru nebo vytištěné stát trojrozměrnými. Brýle se dají zakoupit i za pár korun, maximálně desítek korun.
DesignVid.cz nabízí video Ze série fotek Mimicry China vzniklo i 3D video
Čtěte všechny články na téma fotografie, 3D a Čína
Foto a zdroj: Matjaž Tančič