1. června 2013 –– umění –– Tomáš Holý
Vídeňská galerie Albertina připravila morbidně depresivní výstavu. Jedná se totiž o rozsáhlou expozici tamního rodáka Gottfrieda Helnweina. Mezinárodně uznávaný umělec totiž nejčastěji pracuje s motivem zraněných či fyzicky deformovaných dětí. Jeho obrazy jsou tak skutečně silně znepokojující.
Helnwein, který letos oslaví 65. narozeniny, se kromě klasické malby zabývá rovněž fotografií, instalacemi a působí také jako performer. Na svých veřejných vystoupeních přitom také často využívá právě dětí.
„Pro Helnweina je dítě symbolem nevinnosti, ale je to zároveň i zrazená nevinnost. V dnešním světě zlomyslné války, sexuální násilí, chudoba či rostoucí vliv predátorských médií útočí na dětskou počestnost,“ komentoval při příležitosti malířovy výstavy před několika lety Harry S. Parker III., ředitel sanfranciského muzea výtvarného umění.
Výstava v Albertině potrvá do poloviny října. Připraveny jsou zejména velkoformátové hyperrealistické obrazy. Vyjma depresivních námětů jsou zde i komiksové motivy, které patří mezi další výrazné elementy v Helnweinově tvorbě. Výtvarník se inspiruje zejména u Disneyho, který se pro něj stal velkým vzorem již v raném dětství. Výtvarník sám kdysi přiznal, že komiks byl pro něj jistým druhem útěku z tvrdých a nevlídných podmínek poválečného období.
„Je to slušný svět, kde člověk bez úhony ustojí přejetí parním válcem či proděravění kulkami. Svět, kde lidé vypadají pořád slušně, i se žlutými zobáky a černými knoflíky místo nosu,“ popsal své dojmy z čtení komiksů sám Helnwein. Nicméně přestože by se zdálo, že jeho podání komiksu je rovněž bezstarostné a idylické, není tomu tak. Mezi nejznámější počiny patří velkoformátový Micky, který však působí, že je v něm ukryté zlo, potenciální Hyde.
Helnweinova práce je rozsáhlá, zejména s výčtem jeho neveselých motivů a témat, na kterých neustále pracuje, by bylo možné pokračovat. Nicméně je třeba zmínit, že výtvarník spolupracoval s mnoha osobnostmi. Například fotografoval legendární kapelu Rolling Stones, Matku Terezu, Andyh Warhola a další. Vytvořil portrét J. F. Kennedyho, s kterým se dostal na obálku časopisu Time k dvacátému výročí zavraždění amerického prezidenta. Naopak jeho autoportrét se stal přebalem desky kapely Scorpions.
Čtěte všechny články na téma malba a Gottfried Helnwein
Foto: Gottfried Helnwein
Zdroj: Albertina