5. září 2013 –– umění –– Ondřej Krynek
Uměleckoprůmyslové museum v Praze otevřelo na tři měsíce výstavu fotografií Františka Drtikola s názvem Z fotografického archivu. Expozice nabízí rozsáhlý pohled do autorova díla prostřednictvím jedinečných fotografiích, pracovních studií a variací, které v tehdejší době nebyly určeny k prezentování veřejnosti. Nechybí akty a unikátní dekorační předměty.
Výstava uspořádaná u příležitosti 130. výročí narození Františka Drtikola je věnována Josefu Richardu Markovi, autorovi první Drtikolovy monografie, která vyšla už v roce 1938. Dvoupatrová expozice na bílých a žlutých stěnách je složena z darů autora muzeu a začíná fotografovým autoportrétem. Výstava je rozložena tématicky tedy ne podle datace vzniku snímků, ale podle zaměření fotografií. Nechybí autorovy citáty a historie života a díla Františka Drtikola.
Hlavní část expozice v přízemí nabízí variace aktů, jakožto nejoceňovanějších děl Drtikola. Vidět však můžeme i fotografické obrazy, tedy zátiší s různými abstraktními předměty, které si hrají jen se stíny a tvary či siluetami žen. Velmi zajímavé je i první patro nabízející nejen doprovodné video, ale i fotografie dekoračních předmětů a svítidel, které tehdy Drtikol prodával za dvacet korun. Nechybí inzeráty na jeho ateliér či ukázka zadní strany fotografií polepené samolepkami fotografických klubů.
Expozice nabízí i doprovodný program jako například zeď na obkreslení stínu návštěvníka nebo meotar nabízející skladbu siluet a předmětů pro projekci vlastní kompozice fotografie na zeď. K prohlédnutí slouží i dvě knihy vypovídající o duchovním smýšlení Františka Drtikola, který mimo jiné řekl: „Jen zrod umění je z Božské podstaty, kdežto na dokončeném díle lpí tíha země.“ Výstava trvá do 24. listopadu 2013.
Čtěte další články na téma fotografie a výstava
Foto a zdroj: UPM