7. září 2013 –– umění –– Katka Vítková
V pražském Domě u Kamenného zvonu byla otevřena velká retrospektivní výstava uznávaného českého fotografa Viktora Koláře nazvaná jednoduše Retrospektiva. Větší část výstavy je věnována časosběrným fotografiím běžného života v Ostravě pořízených za více jak 50 let. Expozice nabízí i snímky pořízené v exilu v Kanadě.
Viktor Kolář, jeden z nejlepších českých fotografů dokumentární tvorby a v současnosti docent na pražské FAMU, má nyní retrospektivní výstavu svých fotografií. Najdete jí v Domě u Kamenného zvonu a zahrnuje fotografické obrazy od roku 1959 do současnosti. Hlavní téma výstavy je Ostrava, které se Kolář celoživotně věnuje a jako obohacení i tvorba z jeho pobytu v Kanadě. V obou souborech se zrcadlí devastace krajiny i lidské duše, výpověď o člověku a jeho zakódování v mezilidských vztazích.
Hlavní část výstavy je zaměřena na Ostravu, které se Kolář jako svému rodišti celoživotně věnuje. Jako jeden z mála jí fotografuje soustavně, čímž vznikl ucelený dokument o tomto bezútěšném městě. Ve fotografiích se tak odráží drsnost krajiny, nelehký životní příběh jeho obyvatel. Ty se dají vyčíst zejména v portrétních snímcích z běžného života. Vzhledem k pozici dokumentaristy, jsou veškeré záběry zcela autentické a i proto mají takovou sílu. Zajímavá je i časosběrnost, díky které ale ne vždy poznáte zda jde o fotografii starou desítky let nebo pořízenou před několika roky.
Další částí výstavy je jeho pětiletý pobyt v kanadském exilu. Na fotkách zachycuje opět běžné lidi v běžných situacích. Ačkoliv je na první pohled jasné, že se jedná o zcela jiné prostředí i životní zázemí, zajímavé je že po bližším zkoumání najdete ve fotografiích jistou paralelu nelehkého životního příběhu a snahu žít si svůj život bez ohledu na aktuální politickou a společenskou situaci. Na díle se jistě reflektuje i Kolářův pocit odcizenosti, který při svém pobytu v Kanadě měl.
„Po celých 5 let kanadského exilu mne provázela moje kamera, se kterou jsem se snažil zachytit vše, co jsem denně prožíval. Byl to setrvalý boj se strachem, únavou, věrnými spojenci v životě emigranta. Zachytit nový svět bez autocenzury, to bylo mé jediné zadání,“ řekl Viktor Kolář.
V celém jeho dílu tak můžete sledovat prvky proměnlivosti i stálosti na jiné úrovni. Dílo je unikátní k jeho rozsahu i stejnému stylu, kterým Kolář dokumentuje a dá se v něm zachytit i paralela jeho životního příběhu. Celou výstavu doprovází i popis nejdůležitějších zvratů v jeho životě i menších okolností, které na jeho tvorbu měli vliv. Výstavu můžete navštívit v Domě u Kamenného zvonu až do 29. září 2013. K oběma souborům vyšla i samostatná monografie Ostrava a Canada.
Čtěte další články na téma fotografie a výstava
Foto: Viktor Kolář
Zdroj: GHMP