23. listopadu 2013 –– umění –– Ondřej Krynek
Jeden z největších malířů 20. století Paul Klee má první velkou výstavu v Londýně. Britská galerie Tate Modern představuje sbírku průřezem jeho intenzivní a složité práce. Expozice nabízí více než 130 barevných kreseb, akvarelů a obrazů ze sbírek po celém světě. Srdce výstavy je zaměřeno na deset let výuky a práce v Bauhausu.
Paul Klee se narodil v roce 1879 nedaleko švýcarského Bernu, kde také studoval. V roce 1898 se rozhodl stát malířem a odešel na výtvarnou akademii do Mnichova, kde se v roce 1910 seznámil s Vasilijem Kandinským s nímž založil uměleckou skupinu Der Blaue Reiter. Pro Kleeho bylo velkou inspirací cestování, nejvíce Paříže a později v roce 1914 i Tuniska, kam odjel za Augustem Mackem.
„Barva se mne zmocnila; už se za ní nemusím honit, vím, že mě drží navždycky. Barva a já jsme jedno, Jsem malíř,“ říkal Klee po návratu z Tuniska, kdy začala první světová válka. Paul Klee byl ve válce malíř letadel, kde vytvářel jejich maskování, zároveň v té době začal poprvé výrazněji vystavovat. Od roku 1921 se stal významným učitelem na dnes slavné německé škole Bauhaus až do roku 1932, kdy byla škola nacisty uzavřena.
V roce 1933 musel Klee utéct pro své radikální výtvarné názory z Německa do Švýcarska. Z galerií i muzeí byly odstraněny jeho obrazy, byly označeny za zvrhlé a výplody choré mysli. „Čím hroznější je tento svět (jako například nyní), tím abstraktnější je naše umění, kdežto šťastný svět produkuje umění tady a teď,“ řekl dnes slavný umělec. Ještě dříve, než v roce 1933 vážně onemocněl a v roce 1940 zemřel, maloval Klee až 1 200 děl ročně.
Paul Klee je jedním z nejslavnějších malířů pro svůj abstraktní, kubistický a hieroglyfický styl. Často používal jednoduché grafické elementy jako čáry, linie a kruhy. Jeho díla jsou zajímavá i používanými podklady jako len, lepenka, pytlovina a plátno. Nemaloval jen oleji, ale tvořil i akvarely, maloval tuší a vyráběl rytiny. Na výstavě v Tate Modern v Londýně máte možnost až do 9. března 2014 vidět největší sbírku jeho děl od začátku jeho tvorby až po poslední díla plná smutku.
Čtěte další články na téma umění
Foto a zdroj: Tate Modern