14. prosince 2013 –– umění –– Tomáš Holý
I po smrti vzbuzují kontroverzi. Ruští boháči a mafiáni si totiž nechávali v devadesátých letech dělat kolosální portréty přímo na náhrobky. Kromě zemřelých zobrazovaly jejich bohatství. Tedy exkluzivní saka, kožené bundy, limuzíny, drahý alkohol i šperky. Londýnská galerie Saatchi Gallery aktuálně představuje výstavu zachycující náhrobky ruských mafiánů a bohatýrů.
Na neobvyklý fetiš s kolosálními a hlavně opulentními náhrobky upozornil sérií svých fotografií Denis Tarasov. Narodil se v roce 1971 v ruském Sverdlovsku, nyní žije a pracuje v Jekatěrinburgu. Fascinován dobou bouřlivého rozmachu boháčů a zejména pak mafiánských gangů devadesátých let mapoval jejich kulturu skrze hřbitovy. Stály se totiž odrazem společenských změn.
Rozhodně nelze říci, že by to byla doba veselá. Poslední dekáda 20. století byla v Rusku považována za takzvané období mafiánských válek. Privilegované skupiny či celé rodinné klany se střetávaly v nově nastoleném kapitalistickém systému v boji o moc. Jak prokazuje výstava, nesváry a mnohdy ozbrojené konflikty vzaly životy stovkám lidí. Ti si však chtěli udržet výjimečnost a společenský status i po smrti.
Výjimkou na megalomanských náhrobcích nejsou výjevy z bohatých večeří s noblesním zátiším či exkluzivním výhledem na město. Tak jak je i na dnešních turistech z východu patrný okázalý styl a materiální bohatství, i na náhrobcích devadesátých let převládají luxusní auta, oblečení či drahé jídlo. U některých dam jsou i jejich šperky na posmrtných portrétech zdůrazněny tak, že na černém náhrobním kameni do očí bije zlaté zdobení naznačující náhrdelníky a prsteny.
Tarasov rovněž upozornil, že obdobné portréty nejsou typické jen pro několik málo vyvolených hřbitovů, ale nacházejí se v mnoha městech Ruska, Běloruska či Ukrajiny. Umístění náhrobků pak odpovídá tomu, co by se dalo na daném hřbitově považovat za nejexkluzivnější lokalitu.
Výstava nazvaná Body Language je přístupná v londýnské Saatchi Gallery do 16. března. Expozice se rovněž drží megalomanství z ruských hřbitovů (neobvyklé portréty zemřelých dosahují i výšky tří metrů). Náhrobky jsou totiž zobrazeny na velkoformátových fotografiích. Kromě těchto morbidních snímků jsou v ní zahrnuty i práce dalších 18 umělců.
Čtěte další články na téma umění a Rusko
Foto: Denis Tarasov
Zdroj: Saatchi Gallery