4. února 2014 –– umění –– Sabine M. Kejlová
Americký fotograf Thomas Jackson se začal zajímat o chování živých organismů v přírodě a vytváří díky nim zajímavé koláže, kde hlavní roli hrají příroda po západu slunce a předměty běžné denní potřeby. Snaží se zachytit pohyb a nabízet nové perspektivy tam, kde bychom je nečekali. Kousky zmuchlaného barevného papíru ještě nebyly krásnější.
Říká se, že jsou fotografové, kteří krásu vidí, a pak ti co ji vytváří. Američan Thomas Jackson je tak trochu něco mezi tím. Fascinuje ho příroda, ale i obyčejné všednodenní předměty, a tak se rozhodl najít mezi těmito dvěma elementy nějaké pojítko.
Ponořil se znovu do učebnic biologie a podle školních obrázků začal studovat, jaké tvary se nachází v přírodě a jaké obrazce může vytvářet pohyb zvířat nebo mikroorganismů. Učarovaly mu hejna ptáků, hmyzí roje a kolonie mikrobů. Podle svých slov zkoumá jejich chování a čerpá z toho nápady pro nové fotografie.
Nejnovější sérii snímků pojmenoval Emergent Behavior (Rodící se chování) a formuje v ní naprosto obyčejné předměty jako kelímky, zmuchlaný papír, barevné talíře a podobné do organických celků, které vznikají v přírodě. Své roje barevných plastových pohárků pak přenáší na skály, do lesů, k pobřeží nebo je nechá kroužit kolem tlustého kmene stromu.
Vdechuje tím jejich pohybu dynamiku a vytváří krásný, pestrobarevný moment překvapení. Původně Jackson zpracovával fotografie digitálně, později od toho ale upustil a nyní pracuje výhradně s analogem. Digitální postprodukci ale neodsuzuje, naopak tvrdí, že mu otevřela obzor.
Jackson nejraději fotí zklidněnou krajinu krátce po západu slunce. Díky omezenému množství dopadajícího světla mají jeho fotografie lehce mystickou atmosféru a vznikající pohyb pak působí vzhledem ke kontrastním materiálům i barvám o to realističtěji. Thomas Jackson svou prací demonstruje, jaké to je přemýšlet nad rámec, miluje přírodu a příroda nejspíš na oplátku miluje jeho.
Čtěte další články na téma fotografie
Foto a zdroj: Thomas Jackson