27. dubna 2014 –– umění –– Kateřina Rašková
Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně, Muzeum jihovýchodní Moravy a Krajská knihovna Františka Bartoše byly v loňském roce přestěhovány do bývalého baťovského továrního areálu Svit, kde tyto organizace zaštiťuje 14|15 Baťův institut. Díky tomuto propojení vzniklo ze dvou továrních hal multikulturní centrum pro volný čas.
Obě budovy postavil v roce 1948 architekt Jiří Voženílek jako součást továrního areálu Baťa. V posledních letech neměly využití, a tak bylo rozhodnuto velké prostory poskytnout potřebám těchto institucí. Přestavbu a nový vzhled navrhlo pražské architektonické studio ADNS, které vyhrálo vypsanou soutěž. Vzniklo tak zvláštní spojení typické tovární zlínské architektury s moderním kulturním centrem.
Muzeum, které sídlí spolu s galerií v budově číslo čtrnáct, otevřelo stálou expozici s názvem Princip Baťa – Dnes fantazie, zítra skutečnost!, která se snaží divákovi přiblížit Baťovu obuvnickou továrnu od výroby bot k dalším odvětvím, kterými se díky inovativnímu přístupu k práci zlínský podnikatel zabýval – film, věda, cestovatelství.
Galerie vás zase přivítá stálými výstavami Prostor Zlín a Řady vidění. Jedná se o ucelenou sbírku českého a slovenského umění z 19., 20. a 21. století, kterou díky zlínským salónům nezaložil nikdo jiný než Tomáš Baťa. Ve velkorysých prostorách galerie můžeme zhlédnout díla od předních umělců jako Josefa Václava Myslbeka, Alfonse Muchy, Bohumila Kubišty, Emila Filly, Václava Špály, Josefa Čapka, Jana Zrzavého, Jindřicha Štyrského, Toyen, Otty Gutfreunda a mnoha dalších.
V budově číslo patnáct pak naleznete krajskou knihovnu, kavárnu a mnoho přednáškových sálů, kde se pořádají nejrůznější workshopy a kulturní akce, které přitahují stále více pozornosti.
Čtěte další články na téma výstava