31. května 2014 –– umění –– Ondřej Krynek
Newyorské muzeum moderního umění MoMA už jen do 8. června nabízí jedinečnou výstavu s názvem Gauguin: Metamorphoses slavného francouzského malíře Paula Gauguin. Expozice čítající přibližně 150 děl nabízí krom světoznámých maleb také přes stovku děl na papíře a desítky soch.
Eugène Henri Paul Gauguin, narozený v roce 1848 ve Francii, byl vůdčí osobností postimpresionismu. Často cestoval, nejdříve do Peru, později na Tahiti a do Tichomoří, kde také jistou dobu žil, tvořil a v roce 1903 zemřel. Proslul především pestrobarevnými obrazy znázorňující exotický prostý život lidí nejen v Tichomoří.
Výstava v šestém patře galerie monitoruje v oddělených částech postupně celou tvůrčí činnost Gauguina od roku 1889 až do jeho smrti na Markézách v Oceánii. Oproti očekávání není tolik zaměřena na modernistickou malbu, jíž byl průkopníkem, ale spíše inovativních aspektů jeho praxe z jeho 12letého života v Pacifiku.
Expozice nabízí průřez hned několika jím používaných médií od grafik a skic na papíře, kterých je vystaveno asi 120, přes dřevoryty a drobné sošky související velmi těsně s jeho díly, až po akvarely, které byly často předlohou pro jeho známé malby. Výstava má umožnit bližší pohled na proměny jeho děl i jeho samotného, přenosy barev, metafory a neobvyklé proměny.
Tématicky poměrně hluboká výstava nabízí i cestopisné údaje o cestování Paula Gauguina. K výstavě, která končí 8. června byla vydána i obsáhlá 250stránková monografie nazvaná stejně jako výstava Gauguin: Metamorphoses.
Čtěte další články na téma umění a výstava
Foto a zdroj: MoMA