10. června 2014 –– umění –– Nela Haraštová
Janet Echelman je americká umělkyně proslavená schopností přetvářet a obohatit městský vzdušný prostor svými pestrobarevnými sítěmi, které reagují na okolní prostředí včetně větru, vody a slunce. Nejnovější její instalace opět podobná pavučině zdobí kanadské město Vancouver v jeho samotném centru.
V mládí se Janet Echelman věnovala studiu čínské kaligrafie a malbě. V letech 1990 začala umělkyně cestovat po Indii jako malířka se snem vytvářet a vystavovat svá díla po celé zemi. Na své cestě zakotvila v rybářské vesnici Mahabalipuram, kde se poprvé setkala s rozmanitostí používání rybářských sítí místními rybáři, kteří sítě zavěšovali do vzduchu. Zde došla k novému přístupu k soše, nový způsob jak vytvořit objemný tvar bez těžkých a pevných materiálů. Od té doby věnuje svůj čas a energii do vytváření těchto masivní instalací po celém světě.
Dnes Janet Echelman vybudovala čisté sochařství v prostředí metropolitních měst po celém světě. Využívá potenciálu neokoukaných materiálů a s tím spojuje starobylé řemeslo s nejmodernější technologií k vytváření trvalých soch. Vidí veřejné umění jako týmový sport a spolupracuje s řadou odborníků, včetně leteckých a strojní inženýrů, architektů, projektantů a zahradní architektů.
Mezi její poslední stěžejní díla patří instalace s názvem Her Secret is Patience sahající přes dva městské bloky v centru města Phoenix, instalace Sky Garden Water, která měla premiéru v roce 2010 ve Vancouveru během zimních olympijských her nebo Every Beating Second vystavované v novém letištním terminálu v San Francisku.
Na svém kontě má i netradiční projekty jako je spolupráce s tanečním vystoupením v německém Stuttgartu nebo speciální instalace na Santa Monica Beach pro veřejnost, kterou doprovodila i speciálně vytvořená zvuková stopa o délce 11 minut.
Čtěte další články na téma instalace a umění
Foto a zdroj: Janet Echelman