19. července 2014 –– umění –– Ondřej Krynek
Londýnská galerie Tate Modern otevřela až do 26. října 2014 velkou výstavu s názvem Malevich, která je vůbec první retrospektivní výstavou díla ruského malíře Kazimira Maleviče za posledních 30 let. Expozice nabízející slavná díla ze sbírek z Ruska, USA i různých koutů Evropy ukazuje příběh revolučních ideálů i sílu díla samotného.
Kazimir Malevič, narozený v roce 1878, pochází z Ukrajiny, ale jeho rodina se přestěhovala do ruského Kurska, kde dnes slavný umělec začal poprvé malovat a začal pracovat jako kreslič. Po přestěhování do Moskvy v roce 1904 začal studovat malbu a tvořil po vzoru impresionistů. Následovalo několik výstav, setkání se slavnými ruskými umělci té doby. Je svědkem první světové války i Říjnové revoluce.
Malevičovy rané experimenty vedly k vynálezu suprematismu, což je odvážný vizuální jazyk tvořící pomocí abstraktních geometrických tvarů, barev a kontrastů. Nejvýraznějším dílem tohoto stylu je Černý čtverec, který namaloval jak v roce 1913 tak v roce 1929. Další jeho slavná díla jsou často označována čísly. Slavný umělec onemocněl v roce 1934 rakovinou a přestal malovat. Zemřel v roce 1935.
Výstava prezentuje soubor děl od raných ruských krajin, pracovníků v zemědělství přes náboženské scény až po jeho slavnou abstraktní tvorbu. Expozice nabízí i pohled do Malevičovy doby pauzy od malování, kdy se věnoval výuce a psaní. Nechybí ani jeho slavný autoportrét.
Čtěte další články na téma umění a výstava
Foto a zdroj: Tate