5. srpna 2014 –– umění –– Kateřina Rašková
Italský umělec Leonardo Ulian, aktuálně tvořící ve Velké Británii, pečlivě spojuje jednotlivé elektronické komponenty do složitých geometrizovaných hinduistických a buddhistických mandal, obalů na knihy nebo 3D objektů. Dává tak elektrosoučástkám, které ztrácí svoji původní funkci, jiný nový a především nezvyklý život.
Geometrické a naprosto exaktně přesné uspořádání mandal, které mají kořeny ve dvou východních náboženstvích, jsou výborným vzorem pro Ulianovy variace z nejrůznějších elektronických součástek: kondenzátorů, tranzistorů, odporů a integrovaných odporů.
Spojování pájkou všech elektrosoučástek je náročnou mravenčí prací. Svou tvorbu se však snaží posouvat ještě dál, kdy 2D mandaly převádí do prostorových objektů – tvoří koule, stromy nebo také obaly na knihy, které vytvářejí na deskách obrazce připomínající pavučiny.
Pro Uliana samotného mají jeho „elektro mandaly“ představovat jisté duchovní propojení člověka s technikou. Poprvé svá elektronická díla představil pod názvem Sacred Space vystavené v londýnské galerii Beets Conterporary Arts. Již v dřívějších letech vystavoval takřka po celém světě, jeho díla jste mohli obdivovat ve Velké Británii, Itálii, USA či Španělsku.
Čtěte další články na téma umění
Foto a zdroj: Leonardo Ulian