21. srpna 2014 –– umění –– Veronika Šilhavá
Sophie Gamand je původem francouzská fotografka, která v současné době tvoří a žije v New Yorku. V roce 2010 se zamilovala do portrétování psů. V přesvědčení, že psi jsou mnohem více, než si mnozí z nás mohou myslet, se snaží zachytit jejich pocity, nálady, emoce a vztahy k jejich páníčkům.
New York je město, při jehož stavbě se na psy a další zvířata rozhodně nemyslelo. Přesto si zde mnoho lidí domácí mazlíčky pořizuje a nedokáže si představit život bez nich. Psi, které si pořizují městští lidé, si vydobyli postavení regulérního člena rodiny, často hýčkaného jako malé děti. Američtí milovníci psů utratí průměrně okolo 50 miliard amerických dolarů ročně za jídlo, veterinární péči a potřeby pro své čtyřnohé přátele. Někde jsou přímo styčným bodem domácnosti, okolo kterého se všechno točí. Tenhle fakt ve mně vyvolává mnoho otázek o naší společnosti – zvláště, když v jiných částech světa jsou přece psi stále považováni za divoká zvířata.
Sophie Gamand se proslavila především díky sérii fotografií s názvem Wet Dog, která byla publikována v mnoha zahraničních médiích. Vyhrála s ní také prestižní cenu Sony World Photography Awards 2014 v kategorii portrétu. Sérii mokrých psích portrétů vytvářela během jejich nejneoblíbenější činnosti – koupání. Tuhle aktivitu si Sophie vybrala právě proto, že je pro ně velmi nepřirozená, ale zároveň je neodmyslitelnou součástí soužití s lidmi. Portréty reflektují širokou škálu emocí odrážejících se ve výrazu jejich pohledů. Zoufalství, hněv, strach, uštěpačné pohledy, rozzuření. To vše můžeme vyčíst z jejich očí. V poslední době pracuje Sophie na knize Wet Dog, která by měla vyjít v příštím roce rovnou ve čtyřech zemích.
Na svém kontě má fotografka i další série psích portrétů, které se dle mého názoru pohybují místy až za hranicí kýče. Možná jen postrádám ono nadšení, kterého má autorka i „psí maminky“ rozhodně na rozdávání. Asi to není její primární záměr, ale troufám si říct, že cítím v její tvorbě velký potenciál – nutí přemýšlet o našem vkusu, vnímání umění jako takového a v neposlední řadě o naší společnosti.
Například série Dog Pageant otevírá dveře do pro mě nepochopitelného světa „psích maminek“, jak se nazývají bohaté majitelky domácích mazlíčků. Oblékají své psy do nejrůznějších oblečků a nosí je v kabelkách, kamkoli vyjdou. Šaty a ozdoby za stovky dolarů jsou produktem speciálních psích fashion designérů a stylistů. Načančaní psi jsou tak předmětem rivalské soutěže mezi psími maminkami, které svým mazlíčkům vytváří dokonce facebookové stránky. V roce 2013 se v New Yorku konala první přehlídka Dog Pageant, kde se předvedla třicítka psů ve svých drahých „vystylovaných“ oblečcích.
Čtěte další články na téma fotografie a zvířata
Foto a zdroj: Sophie Gamand