21. listopadu 2014 –– umění –– Ondřej Krynek
Pražská galerie UM, kterou najdete v přízemí budovy UMPRUM, otevřela výstavu s tajuplným názvem Z Prahy až do Buenos Aires. Ve velmi zdařilé expozici najdete ženské umění a mezinárodní reprezentaci českoslovanského meziválečného umění. Na výstavě otevřené až do 7. ledna 2015 je zastoupen užitný textil, umělecké sklo, olejomalby, kresby i sochy.
„V první dekádě existence samostatné Československé republiky se zásadně proměnily podmínky, za nichž mohly domácí umělkyně vystavovat v zahraničí a začleňovat se tak nejen do širšího kontextu dobového ‚ženského umění‘, ale rovněž do moderního umění jako celku. Političtí představitelé meziválečného Československa si byli dobře vědomi toho, že export umění a kulturních hodnot může posílit status mladé demokracie a přinést ekonomický profit; ‚ženské umění‘ pro ně bylo v rámci kulturních výměn a zahraniční kulturní politiky zajímavým artiklem. Jednou z vývozních expozic tohoto typu byla rozsáhlá Výstava ženského umění československého, jež se s posvěcením státních orgánů a pod kuratelou Ženské národní rady a Kruhu výtvarných umělkyň (KVU) konala v roce 1929 na čs. velvyslanectví v Buenos Aires a jíž se zúčastnilo 34 umělkyň,“ uvádí výstavu pražská UMPRUM.
„Na osmdesát exponátů shromážděných v galerii UM odhaluje mnohotvářnost a zároveň komplikovaný status ženské umělecké produkce mezi válkami. Připomíná nejen pozoruhodné osobnosti starší i mladší generace, ale rovněž několik představitelek dobového „středního proudu“, většinou agilních členek KVU, jejichž práce potvrzovaly stereotypní názor na ženskou odnož umění jako otisk „přirozeného“ ženského konformismu. Akcent na rukodělné obory (krajkářství, výšivka, batika) pak potvrzovaly vazbu žen k domácím pracím, ale také k folklórní tradici a národopisu. Součástí výstavy jsou rovněž černobílé tisky nezvěstných nebo nedostupných děl,“ dodávají zástupci Galerie UM. Vstup na výstavu je zdarma.
Čtěte další články na téma výstava
Foto a zdroj: UMPRUM