9. prosince 2014 –– umění –– Nikola Kadlecová
Výstava s názvem Někdy v sukni představuje čtrnáct, do té doby upozaďovaných výtvarnic, které v 90. letech rozhýbaly českou výtvarnou scénu. Jejich tvorba přinesla nová témata zpracování, materiály a techniky. Na výstavě v Galerii hlavního města Prahy na třech podlažích uvidíte například konceptuální práci s objektem nebo různé typy technického obrazu.
První interaktivní instalace nebo rozměrné objekty, videoprojekce, malba zvířecí krví přímo v galerii, objekty. To je první úplná umělecká generace v sukních. Výstava se přestěhovala z Brna, ale jen koncept zůstává stejný. Vystavená díla jsou jiná než na té předchozí. Některá se musela vytvořit přímo v galerii nebo zrekonstruovat, aby bylo možné je po několika letech znovu vystavit. Například světelný objekt Lenky Klodové z roku 1997.
Kurátorka Pavlína Morganová oslovila 14 umělkyň, které českou výtvarnou scénu tehdy rozhýbaly a velmi ovlivnili. Výstava se koná do konce února v galerii U zlatého prstenu. Setkáme se s tvorbou Mileny Dopitové, Veroniky Bromové, Markéty Othové, Kateřiny Vincourové, Lenky Klodové, Aleny Kotzmannové a s dalšími velice zajímavými ženami.
Milena Dopitová vystavuje své předimenzované kadeřnické helmy, které jsou v galerii doplněné abstraktními obrazy z cyklu Bratři Markéty Vaňkové. Nově pak přichází práce s vlastním tělem, identita umělce se stává součástí díla. Elen Řádová nebo Michaela Thelenova odhalují ženskou intimitu i erotičnost skrze své fotografie. Štěpánka Šímová vyškrábala obrazy na diapozitivy, které promítá na zeď. Můžete tu vidět první pokusy o počítačovou úpravu fotografií, která ve výsledku vypadá více jako obraz.
Určitě se zajděte podívat na díla, která rozhýbala umění v naší zemi a mohla tak inspirovat mnoho jiných umělců aby začali více experimentovat. Schodiště vedoucí k výstavě je popsáno jmény žen – umělkyň od roku 1990. Na začátku jich je velmi málo, ale postupně, jak se blížíte, počet jmen se výrazně zvyšuje. To, že na výstavě nevystavuje ani jeden muž jí vůbec neubírá na kvalitě. Dnes se tomu můžeme pousmát, ale dříve to nebylo vůbec tak běžné a normální jako dnes.
Čtěte další články na téma umění a výstava
Foto a zdroj: Galerie hlavního města Prahy