30. ledna 2015 –– umění –– Ondřej Krynek
Dagmar Hochová byla oceňovanou a jednou z nejznámějších československých dokumentární, portrétních reportážních fotografek. Rok po jejím úmrtí v roce 2013 získala Moravská galerie v Brně autorčinu fotografickou pozůstalost, z níž její část čítající 98 černobílých fotografií aktuálně nabízí na výstavě Dagmar Hochová 1926-2012. V expozici nechybí ani autorské audio záznamy.
„Je asi málo žen fotografek, které by si veřejnost oblíbila v takové míře jako Dagmar Hochovou. Její kariéra byla hlavně v 50. a 60. letech profesně spojena s obrazovými žurnály orientovanými na tzv. humanitní fotografii. Právě to je zřejmě důvod, proč je dnes vnímána jako fotografka dětí. Objektivně vzato je však takový obraz zkreslený,“ uvádí k autorce Moravská galerie v Brně, která do 29. března 2015 hostí její výstavu, jejíž kurátorem je Jiří Pátek.
„Fotografický archiv Dagmar Hochové, který Moravská galerie získala v roce 2013 do svého vlastnictví, ukazuje osobnost autorky a její tvorbu komplexněji. Významná část jejich snímků je zaměřena na události kulturně politického rázu. Na intelektuální a umělecké elity, tématiku spjatou s národní identitou nebo na zlomové okamžiky naší historie.Děti jsou nepochybně důležitou součástí jejího profesního profilu, ale jak známo, ani sama Hochová nálepku fotografky dětí příliš nemilovala, protože v ní cítila zjednodušení, zabavující její fotografování dimenze angažovaného svědka doby,“ dodávají zástupci galerie.
Čtěte další články na téma výstava
Foto a zdroj: Moravská galerie v Brně