24. října 2015 –– umění –– Jitka Prokopičová
Na oslavu šedesátých narozenin králíčka Nijntje, nejslavnější holandské kreslené figurky, prezentuje Rijksmuseum v Amsterdamu rozsáhlou výstavu jejího autora, grafického designéra a umělce Dicka Bruny. Výstava je koncipována v mezinárodním umělecko-historickém kontextu včetně grafik a kreseb umělců, kteří Brunu inspirovali. K vidění jsou knižní obálky, plakáty, koláže, ilustrace na různá témata a ikonický králík Nijntje.
Králíček Nijntje doprovází již několik generací dětí a během let se stal symbolem holandského designu a Holandska vůbec stejně jako tulipány, větrné mlýny nebo dřeváky. Rozsáhlý merchandising, díky kterému se můžete potkat s králíčkem nejen v obchodech se suvenýry, ale i na dětském oblečení, nábytku, hračkách, doplňcích a vybavení, udělal z této jednoduché figurky nejznámější, a patrně i komerčně nejúspěšnější holandskou postavičku. Výstava ukazuje i pozadí vzniku a tvorby této ikony holandského designu. Pohádková knížka o králíkovi Nijntje vyšla poprvé v roce 1955 a od té doby bylo vydáno dalších 32 pokračování. Knížky s Nijntje byly přeloženy do 50 jazyků a prodalo se doposud 85 milionů výtisků.
Dick Bruna ale vytvořil i množství jiných, neméně dobrých kreseb, grafik a ilustrací. Výstava prezentuje jeho nejlepší díla vytvořená za více než půlstoletí jeho grafické designérské kariéry. Jeho osobitý styl, jednoduché, ale jasně vypracované linky, barvy a dvourozměrné abstraktní formy září z obálek knih i plakátů, které Bruna navrhoval. Bruna sice často ve svých rozhovorech zmiňoval umělce, kteří jej nejvíce v jeho umělecké tvorbě ovlivnili, jako jsou Henri Matisse, Fernand Léger, Willem Sandberg, H.N. Werkman, Bart van der Leck a členové uměleckého směru De Stijl, ale teprve tato výstava odkrývá umělecko-historickou nit, která vede jeho tvorbou. Kurátoři Rijksmusea zkoumali umělecko-historické spojení s těmito i dalšími umělci a vybraná díla z jejich tvorby jsou k vidění i na této výstavě. Tím, že jejich díla jsou vystavena společně a v těsné blízkosti, vlivy a inspirace jsou více než zřejmé.
Bruna ale nejen obdivoval jiné umělce, byl také sám jimi uznáván. Například malíř Picasso a architekt Rietveld obdivovali jeho jednoduchý a čistý styl kreseb na obalech knih a plakátech. Tato výstava byla dána dohromady z dlouhodobých zápůjček 160 kreseb, tisků, plakátů a designových objektů, které společnost Mercis BV (vlastnící práva) věnovala muzeu v roce 2011. Rijksmuseum si ale zapůjčilo práce i z partnerských organizací jako je Centraal Museum v Utrechtu, Stedelijk Museum v Amsterodamu a z privátní kolekce Dicka Bruny.
Více než 30 různých děl zobrazujících Brunovy práce bylo vytvořeno speciálně pro tuto výstavu a je možné je zakoupit v muzejním obchodě. Řada velkých králíků s různými výtvarnými motivy od předních holandských i světových designérů umístěnými před muzeem na Muzejním náměstí je součástí projektu Nijntje Parade uskutečněného ve spolupráci s UNICEF. Dne 8. října pak proběhla v Rijksmuseu jejich aukce. Výstava je v Rijksmuseu k vidění do 15. listopadu 2015.
Čtěte další články na téma výstava
Foto a zdroj: Rijksmuseum