4. června 2016 –– umění –– Ondřej Krynek
Centrum současného umění DOX v Praze otevřelo výstavu s názvem Víření prachu, kde do 31. srpna umělec Richard Kočí představuje svou nejnovější tvorbu především na poli sochařské tvorby. V expozici najdeme organicky tvarované sochy z přírodního dřeva i barevnější fantazijnější kousky.
„Richard Kočí (1954) odešel v roce 1967 z Československa nejprve do USA, kde studoval umění na North Texas State University, a později do Španělska, kde v Madridu pokračoval ve studiu sochařského umění a grafiky, konkrétně hlubotisku. Po prvních letech věnovaných akademické, klasické soše, se jeho práce postupně vyvíjela a stylizovala. Postupem času figurální vlivy ustoupily větší otevřenosti, kterou v té době reprezentovala abstrakce a trpělivé úsilí seznámit se s různými materiály, jako je dřevo, mramor a bronz,“ uvádí kurátorka výstavy Vlasta Čiháková Noshiro.
Richard Kočí se po návratu do České republiky v polovině 90. let začal věnovat monumentálním sochám ze dřeva. V posledních letech se však jeho sochy od této tvorby liší. Od původních dřevěných se posunul k použití polyesterové pryskyřice a z racionálního výrazu soch přistoupil k uvolněnějšímu a hravějšímu pojetí. Přesto mají všechny jeho sochy jednotnou linii a jasný rukopis.
„Kdysi bylo slovo, potom myšlenka, potom papír a čára. Potom vznikla skica a z ní socha. Mezitím bylo hodně přemýšlení, proč by to mělo vypadat právě tak, a ne jinak, a co to znamená. Dnes jsem nezatížen potřebou analyzovat všechno kolem sebe. To je jedna z výhod středního věku. Člověk nemá potřebu všechno pochopit. Buď už něco pochopil, nebo nejspíš nepochopí nikdy. Je to osvobozující,“ říká sám Richard Kočí.
Čtěte další články na téma výstava a socha
Foto a zdroj: DOX