5. dubna 2009 –– umění –– Ondřej Krynek
Trojice nizozemských studií fungující pod názvem Urban Alliance spojily síly, a do jednoho tmavého podchodu v Amsterdamu nainstalovali digitální stěnu nazvanou Moodwall. Složena je ze speciálních čidel, barevných LED diod i softwaru a umí v prolínajících se barevných vlnách reagovat na kolemjdoucí či cyklisty.
Na pomezí umělecké instalace a technické vymoženosti je nová výtvarně působící digitální stěna Moodwall, kterou do jednoho z tmavých městských podchodů v jihovýchodní amsterdamské čtvrti Zuid-Oost, nainstalovala skupina Urban Alliance. Tu tvoří architektonické i designové Studio Klink, projekce i světlo ovládající studio Illuminate a Cube Architecten zabývající se konstrukcemi budov, interiérů a zajímavých objektů.
Téměř 24 metrů dlouhá instalace je nejlepším možným způsobem jak moderně ozvláštnit město a dát typicky ponurému podchodu novou podobu. Princip stěny je poměrně jednoduchý. Přesně 2500 barevných LED diod bylo nainstalováno do oblého a částečně průsvitného pláště, kam byly zároveň namontována čidla pohybu.
Každý kdo podchodem okolo stěny projde, bude sejmut pohybovým čidlem a jeho pohyb bude přenesen v podobě náhodně barevných vln na stěnu. Jde tak o živou reagující plochu, která nikdy není stejná. Skupina je navíc připravena sestrojit podobné i 70 metrů dlouhé stěny, která by mohly rozzářit naše města.
Foto a zdroj: Studio Klink a Cube Architecten