17. prosince 2016 –– umění –– Ondřej Krynek
Ve vídeňské galerii Albertina můžete do 8. ledna navštívit jednu z největší krátkodobých výstav pointilismu v Evropě. Výstava nazvaná Seurat, Signac, Van Gogh, podle největších vystavených mistrů. Expozice vás provede příběhem pointilismu až do 30. let minulého století.
Když v roce 1891 náhle ve 31 letech zemřel francouzský malíř Georges Seurat, jeho starší kolega Camille Pissarro už tušil, že Seurat vynalezl něco převratného. A měl pravdu. Seurat byl vynálezcem pointilismu, tedy techniky, kde se na plátno nanášejí malé od sebe vzdálené body v základních barvách, které pak vytváří dojem mnoha různých barev.
Albertina ve své velké expozici nabízí na 100 děl největších pointilistů. Největší zastoupení má samozřejmě Georges Seurat a jeho následovník Paul Signac. Vystavena jsou i díla Vincenta van Gogha, který se věnoval více uměleckým směrům, mimo jiné i pointilismu. Výstava nenabízí pouze obrazy, ale také akvarely a kresby.
Mimo tyto hlavní lákadla výstavy jsou vystavena i díla od Théo van Rysselberghe či Henri-Edmond Cross, který se věnoval spíše krajinám. Kurátoři výstavy návštěvníky provedou celou érou pointilismu a od jeho vzniku v roce 1886 až do 30. let minulého století. Ukáží rozmanitou škálu děl od krajin, portrétů až po zátiší a ozřejmí důležitost tohoto uměleckého směru pro další výtvarné směry, společenský vývoj i inspiracemi pro design.
Čtěte další články na téma výstava
Foto a zdroj: Albertina