6. května 2017 –– umění –– Jitka Prokopičová
Dalí, Ernst, Magritte, Miró… muzeum Boijmans Van Beuningen v Rotterdamu představuje vrcholná díla surrealismu ze své kolekce a soukromých sbírek. Na výstavě Mad About Surrealism jsou vidění nejen obrazy, kresby a publikace, ale také nábytek od Salvadora Dalího, například červený gauč jako rty May West nebo telefon se sluchátkem ve tvaru kraba zvaný afrodiziakální.
Více než 300 děl na výstavě pochází ze čtyř soukromých sbírek a tato kolekce je takto představena pohromadě poprvé na světě. Výstava přináší senzační umělecké kusy z celého světa. „Taková výstava se realizuje jednou za padesát let“, říká ředitel muzea Sjarel Ex. Kurátorka výstavy Saskia van Kampen-Prein k tomu dodává: „Byli jsme schopni tuto výstavu uspořádat jedině díky spolupráci s významnými evropskými institucemi – Skotskou galerií moderního umění v Edinburgu a Hamburger Kunsthalle“.
Mad About Surrealism byla již dříve k vidění v Edinburgu i v Hamburku a v každém z těchto měst měla trochu jiný akcent. V Rotterdamu je kladen důraz na průkopnický duch umělců a jejich sběratelů. Příběh je vyprávěn prostřednictvím 300 mistrovských děl z bývalých sbírek Rolanda Penrose (1900-1984), Edwarda Jamese (1907-1984), Gabrielle Keiller (1908-1996) a sbírky manželů Ully a Heinera Pietzsch, kteří stále aktivně svoji sbírku doplňují.
Britští sběratelé Roland Penrose a Edward James byli hnací silou celého surrealistického hnutí. Shromažďovali surrealistická díla v době, kdy se o tento umělecký směr muzea ještě nezajímala. Skotská sběratelka Gabrielle Keiller se zaměřovala na malé obrazy a kresby, ale dala dohromady nesmírně kvalitní sbírku. Německý manželský pár vytvořil během uplynulých desetiletí opravdu prvotřídní sbírku, kterou stále doplňuje.
Architekti z Maxwan Architects + Urbanists, kteří instalaci připravili, rozdělili výstavní prostor 1500 m2 do pěti zón – čtyři představují sbírky jednotlivých sběratelů a pátá – centrální – je věnována surrealistickým tématům jako je automatismus, objekty touhy a velký prostor je věnován také výjimečným ženám.
Samotné muzeum Boijmans Van Beuningen je také „posedlé surrealismem“ a má rozsáhlou sbírku, kterou začalo shromažďovat v roce 1970. Muzeum organizovalo výstavu prací umělců jako Man Ray a René Magritte a v roce 1970 uvedlo první evropskou retrospektivní výstavu Salvadora Dalího. Umělcova přítomnost na otevření této výstavy vzbudila obrovskou pozornost, návštěvníci čekali hodiny, aby mohli výstavu zhlédnout. V rámci výstavy Mad About Surrealism jsou tedy vystavena i díla ze stálé sbírky muzea, mezi nimi například obraz od Salvadora Dalího s názvem Shirley Temple, The Youngest, Most Sacred Monster of the Cinema in Her Time (nejmladší a nejposvátnější monstrum kin ve své době) známý také jako Barcelona Sphinx představující dětskou filmovou hvězdu a pozdější americkou velvyslankyni v Československu Shirley Temple.
Výstava je v muzeu Boijmans Van Beuningen k vidění do 28. května.
Čtěte další články na téma výstava a umění
Foto a zdroj: Boijmans a Jitka Prokopičová