19. května 2017 –– umění –– Ondřej Krynek
V pražské Galerii Kuzebauch zahájila Klára Horáčková svou samostatnou výstavu s názvem Evoluce. Až do 7. července zde budete moci zhlédnout její umělecké objekty, které jsou důmyslně sestavené z čirých nebo černých skleněných tyčinek. Její výtvory nezřídka připomínají přírodní útvary.
„Evoluce Kláry Horáčkové, důmyslně stvořená ze stavovaných a někdy ještě nad kahanem tvarovaných skleněných tyčinek, evokuje zvrásněný povrch čedičových útvarů vyvřelých z nitra země. A protože je autorka absolventkou střední sklářské školy v Kamenickém Šenově, nabízí se slovní spojení návrat ke kořenům. Kdo ví, zda otisk majestátní Panské skály nad městem, brány do pekla, ráje či jiných světů, není symbolicky přítomen v každém z jejích děl. Takové intuitivní vzpomínky na budoucnost, protože příroda je v intencích jednoho lidského života věčná,“ uvádí kurátor výstavy Petr Nový.
„Sklo je materiálem, s nímž si není radno zahrávat. Je nevyzpytatelné jak střelka kompasu na magnetickém pólu. Ukazuje do všech stran a nikam. Kláře Horáčkové se daří držet si vlastní směr bez ohledu na to, zdá-li se cesta schůdná či nikoliv. Protože dobře ví, že se při svém uměleckém potýkání se sklem může spolehnout jen na vlastní instinkty. Podstata evoluce totiž netkví v okolním dění, ale přímo v nás samých,“ dodává.
Čtěte další články na téma sklo a výstava
Foto a zdroj: Galerie Kuzebauch