12. července 2017 –– umění –– Ondřej Krynek
V německém městě Kassel postavila argentinská umělkyně Marta Minujín repliku aténského Parthenónu z knih. Na kovovou konstrukci bylo zavěšeno 100 000 knih z celého světa, které byly nebo jsou zakázané. Umělecké dílo chce upozorňovat na cenzuru a bránění svobodnému šíření informací.
Marta Minujín se narodila v Buenos Aires v roce 1943 a celý svůj život se zasazuje o prosazování demokratických ideálů a svobody. Nejinak tomu je v jejich uměleckých dílech. V roce 1983 postavila ve své rodné vlasti El Partenón de Libros neboli Parthenón z knih, na který použila 25 000 knih ze sklepů, kde byly zadrženy armádou.
Letos se v rámci festivalu Documenta 14 v německém městě Kassel rozhodla postavil skutečnou plnohodnotnou repliku slavného řeckého Parthenónu. K výstavbě určené náměstí Friedrichsplatz je záměrné, protože právě zde bylo v roce 1933 uspořádáno pálení zhruba 200 000 knih nastupujícím nacistickým režimem.
Parthenón z knih měří 65,5 metru na délku, 29,5 metru na šířku a 19,5 metru na výšku. Postaven je jako věrná kopie z ocelové konstrukce, na kterou byly knihy zavěšeny v plastových fóliích tak, aby byly jejich názvy čitelné. Po nasvícení v noci navíc celá monumentální socha září.
Čtěte další články na téma umění a kniha
Foto a zdroj: Documenta 14