14. ledna 2018 –– umění –– Ondřej Krynek
Novozélandský umělec Ben Young vytváří už 15 let sochy ze skla, kovu a betonu. Ve svých dílech spojuje pláty skla, do kterých částečně umisťuje předměty a ztvárněné momenty tak zmrazí na věky. V druhém případě vyobrazuje mořské útesy v řezech, kde ukazuje pobřežní krajinu spojenou s příběhy.
Ben Young vyrůstal na severu Nového Zélandu v zálivu Bay of Plenty, kde už jako malý zkoumal okolní krajinu, která se později stala předlohou k jeho dílům. Věnoval se stavění plavidel a serfování, což jeho vztah k tématu moře ještě prohloubilo. Začal se proto více věnovat sochařství, což ho zavedlo až na mezinárodní sympozia a prezentaci jeho tvorby po světě.
Young své sochy vytváří kompletně ručně. Prvním krokem je 2D skica, kde si načrtne celý výjev, který se později snaží dostat do 3D podoby. Základním prvkem jsou vrstvy ručně řezaného skla, jenž jsou lepeny k sobě. Dalším krom je propojení skleněné vrstvy s cementovým podkladem, který je často vybaven ještě LED osvětlením pro vytvoření patřičného efektu. Posledním krokem je kovový rám nebo případně postavy dekorující celý výjev.
Až metr dlouhé sochy vyobrazují řezy mořskými zálivy a pobřežími, které jsou dále dekorovány takzvanými třešničkami na dortu jako například kovové loďky, palmy, majáky či postavami. Zajímavé jsou i sochy bloků vody, z nichž vystupuje kůň nebo do něhož skáče plavec. Jedním z posledních děl jsou kruhové závěsné sochy, kde je vyobrazené téma opticky lépe uzavřeno.
Čtěte další články na téma moře a socha
Foto a zdroj: Ben Young