21. května 2009 –– umění –– Kateřina Farná
Slavný britský umělec Damien Hirst vystavuje poprvé v České republice. Jedenáct děl patrně nejbohatšího žijícího výtvarníka představuje Malá galerie Rudolfina v Praze. Expozice s názvem Damien Hirst: Život, smrt a láska je otevřená do 30. srpna.
Proslulé vitríny s mrtvými zebrami, žraloky, krávami a ovcemi vznášejícími se ve formaldehydu ale nečekejte. „Uvidíte Hirsta zamýšlejícího se nad životem, smrtí a láskou a přemítajícího nad vědeckými a náboženskými tématy,“ uvedla mluvčí galerie Zuzana Kosařová-Fořtová.
„Chtěli jsme ukázat dílo Damiena Hirsta takové, jaké ve skutečnosti je. Chtěli jsme přinést více informací, aby si každý mohl udělat obrázek,“ dodal spolukurátor výstavy a ředitel Galerie Rudolfinum Petr Nedoma.
Díla reprezentující Hirstovu tvorbu za posledních deset let byla zapůjčena z Astrup Fearnley Museum of Modern Art v norském Oslu. Expozice je komorní, instalace, plastiky a malby estetizují smrt, jsou plné symbolů a existenciálních otázek.
Husí kůži budete mít z instalace nazvané Adama a Eva, vystaveni (2004), která znázorňuje dvě plachtou zahalená těla ležící na operačních stolech. Na sterilním nerez tácu jsou položeny jejich osobní věci. Stále dýchají! Symbolicky jsou z plachty vystřiženy otvory ve tvaru listu, což posouvá na první pohled banální výjev do biblické roviny.
Zvláštně mrazivý je rovněž tzv. ready made objekt, lékařský kabinet s medicínskými nástroji a zaschlou krví nazvaný Mučednictví svatého Petra. I další díla odkazují na nemoci, medicínu a lidské poznání. Nesou názvy Leukémie, Rakovina kůže nebo Poslední večeře. Pozitivně je naopak laděný otáčivý pestrobarevný obraz, smíšené pocity navozuje velké plátno, na kterém jsou zachyceni krásní motýli v lesklé zelené barvě. Žaludek se vám může mírně zvednout při pohledu na Leukémii, kdy jsou mouchy slepené s černou pryskyřicí.
Tak trochu plácnutí do vody je obří páchnoucí popelník se zbytky nedopalků – nic nového, stokrát omletý nápad.
Damien Hirst (1965) je „univerzální mašina“ na generování peněz. Jen loni v londýnské aukční síni Sotheby’s prodal 223 svých děl za takřka 3,4 miliardy korun. Je mistrem manipulace a sebepropagace. V Praze ale nechce provokovat, a jak sám říká: „Nechci lidi šokovat za každou cenu, aby si před mými věcmi nadělali do kalhot … Chci, aby začali přemýšlet.“
Foto: Ondřej Lazar Krynek
Zdroj: Galerie Rudolfinum a Damien Hirst