16. června 2018 –– umění –– Ondřej Krynek
Ve vybraných lokalitách v historickém centru Prahy je možné v rámci Festivalu m3 až do konce září zhlédnout na dvě desítky soch a výtvarných intervencí od 17 umělců nejen z České republiky. Jedněmi z nejzajímavějších objektů jsou sochy od dánské umělkyně Sofie Thorsen umístěné v átriu Florentina. Všechna výstavní místa jsou přístupná zdarma.
„V kontextu festivalu umění ve veřejném prostoru se obrací k tematice hlubokého rozporu mezi publikem tvořeným širokou veřejností a uměleckými profesionály, otázkám spojeným s různými vrstvami společenské hierarchie v městské populaci a zvláštnímu vztahu mezi místními obyvateli a krátkodobými návštěvníky,“ uvádí zástupci studia Bubec, které Festival m3 pořádá.
„Festival se letos soustředí na samotné srdce Prahy a věnuje se zejména tomu, čemu se obvykle pozornosti nedostává. Pracuje s tématy inkluze a vyloučenosti, gentrifikace, vizuálního smogu, ekonomiky založené na turismu a s tím souvisejících životních podmínek obyvatel Prahy a přivádí do města vybranou skupinu mezinárodně renomovaných umělců, kteří zde vytvoří a představí nová díla reagující na místní kontext. Uplatňují přitom metody přesahující hranice tradičního sochařství ve veřejném prostoru, jako jsou například performance, pohyblivý obraz, fotografie, instalace, zvuk i text ve snaze srovnat pozice Měsíce a Země,“ dodávají kurátoři Laura Amann a Jen Kratochvil.
Letošní ročník je opět hojně zastoupen mezinárodními umělci. Konkrétně to jsou Hynek Alt, Matyáš Chochola, Jasmina Cibic ze Slovinska, Viktor Dedek, Deniz Eroglu a Sofie Thorsen z Dánska, Feld72, Liam Gillick z Velké Británie, Anna Hulačová, Christian Jankowski a Lisa Reitmeier z Německa, Barbara Kapusta z Rakouska, David Maljković z Chrovatska, Christoph Meier a Ute Müller z Rakouska, Antonis Pittas z Řecka, Boris Ondreička ze Slovenska.
Čtěte další články na téma umění a výstava
Foto: Daniel Suška a Marek Volf
Zdroj: Festival m3