22. června 2018 –– umění –– Ondřej Krynek
Na jedné z teras pražského centra současného umění DOX vystavuje sochař Aleš Hnízdil soubor prací vzniklý v posledních dvou letech. Prostorové kovové objekty sestrojené z tenkých linií působí jako malby ve vzduchu. Jejich kamenná základna vyvažuje jejich lehkost. Čtrnáct takových objektů můžete na výstavě Genetický kód vědomí zhlédnout až do 10. září.
„Tvorba Aleše Hnízdila je založena na meditativním vnímání prostoru. Tento aspekt prochází celou jeho tvorbou a lze ho najít již v jeho prostorových liniích 80. let, které vznikaly po absolutoriu sochařského ateliéru AVU v Praze. Představovaly vyprázdněné siluety s náznaky lidských postav konfrontovaných s hmotou a prostorem. Hledání vnitřních poloh, vnímání existence člověka v jeho emocionální rovině, vedlo Hnízdila k používání stále jednodušších forem,“ uvádí zástupci galerie DOX.
„Autor v současné době pracuje nejčastěji s nerez ocelí a kamenem – pískovcem a alabastrem. Ocelové konstrukce pronikají bílými kusy kamene, jindy zase kusy papíru. Zatímco vertikální konstrukce jsou koncipované jako propojení s nekonečným prostorem, jejich cyklické části evokují prolnutí či prostoupení vědomí mimo rozměr času,“ dodávají.
Čtěte další články na téma umění a výstava
Foto a zdroj: DOX