22. srpna 2018 –– umění –– Ondřej Krynek
Spolu s nedávným otevřením musea skla Portheimka, zde byla krom stálé expozice zahájena i krátkodobá výstava Oděná světlem, kde svá díla vystavuje původem americká sklářská výtvarnice Karen LaMonte. Dominantními exponáty výstavy jsou trojrozměrné šaty vyrobené z křišťálového skla. Několik soch pak doplňuj menší objekty. Vše si můžete prohlédnout do 4. listopadu.
„Již při studiích v USA začala koncepčně uvažovat o podobách tělesnosti a fyzického těla, o ženské roli ve světě. Získané podněty a zkušenosti promítala do skleněného materiálu. Poté na základě udělení Fulbrightova stipendia absolvovala studium v ateliéru prof. Vladimíra Kopeckého na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Pokračovala tehdy ve svých myšlenkách na zhotovení trojrozměrných šatů z křišťálového skla v životní velikosti,“ uvádí kurátor výstavy Milan Hlaveš s tím, že pro mnohé banální nápad bez hlubšího obsahu byl však postaven na české technice tavení skla ve formě.
„Česká republika se pro Karen LaMonte díky němu stala natrvalo nejen domovem, ale doslova osudem. Následný mezinárodní úspěch jejích šatů ukázal, že měla pravdu a ostatní se mýlili. Díla Karen LaMonte nyní zdobí nejvýznamnější sbírky moderního skla. Jejich autorka sbírá různá ocenění a je zvána k účasti na prestižních výstavách, ale i k rozličným tvůrčím aktivitám včetně futuristických experimentů. Obdivovatele jejích šatů fascinují dokonalost a křehká krása až snových metaforických objektů, tajemná průsvitnost matných povrchů i objemová reálnost bohatě zřasených látek kontrastující s napůl odhmotněnými jakoby stříbřitými otisky absentujících ženských těl uvnitř zářivé hmoty,“ dodává.
Čtěte další články na téma výstava a sklo
Foto: Martin Polák
Zdroj: Museum Portheimka