24. února 2019 –– umění –– Simona Kožuchová
Portugalská tradice v moderním hávu, to jsou originální ručně malované a glazované kachličky od Surrealejos ve snovém designu umělce Luca Colapietro. Z malého skromného ateliéru mladého umělce putují jeho kachličkové obrazy do interiérů po celém světě.
Při procházce Lisabonem nikomu jistě neunikne typický a velmi tradiční prvek portugalské architektury – malované kachličky azulejos (azulejžu). K vidění jsou v různých barvách a provedeních. A jsou to právě tyto originální fasády domů, které dotváří jedinečnou atmosféru města. Historie kachliček sahá až do 12. století, kdy se z Persie dostaly na Pyrenejský poloostrov a brzy se staly oblíbeným prvkem stavitelů, zejména díky své praktičnosti. Nejenže vypadají originálně, navíc v horkém klimatu regulují teplotu v domech. A jak ukazuje příběh 36letého Luca, i tradice se dá citlivě posouvat dál. Jeho výtvory najdete nejen jako dekoraci v moderních interiérech, ale taky v originálních kuchyních. Překvapit vás taky mohou v úzkých uličkách, na oprýskaných stěnách domů, které si vyloženě říkaly o zkrášlení.
Když se při toulkách Lisabonem dostanete až do samého srdce populární čtvrti Alfama, nad kterou se tyčí dominanta města, maurský hrad Svatého Jiří, nemůžete si nevšimnout sice miniaturní, přesto pro oko velice vizuálně přitažlivého ateliéru a showroomu sympatického Itala Lucy Colapietro. Během pár minut pozorování je jasné, že kolemjdoucí rozhodně nenechává v klidu. Když ateliér zaregistrují, okamžitě se jim rozzáří oči a automaticky vytahují telefony, aby si interiér zvěčnili.
Luca se do Lisabonu přestěhoval před čtyřmi lety ze slunného Bari. Nechal práce kreativního ředitele v mezinárodní reklamní agentuře a začal přemýšlet nad vlastní tvorbou. Kachličky ho zaujaly natolik, že se rozhodl hledat jejich vlastní interpretaci. A tak začaly vznikat surrealistické motivy a snové koláže, které jsou takovým zajímavým oxymorónem tradičního řemesla.
Ateliér je sice malý, ale přitom nabitý kreativitou a zajímavými artefakty. Je hravý a barevný. Díváte se na stěny se surrealistickými kolážemi a s úsměvem na rtech si jen pro sebe říkáte: „Jak tohle někoho může napadnout?” Všechno je precizní, i umístění věcí v showroomu. Jako by snad všechno prošlou sériovou výrobou. Kachličky, originální skulptura plameňáka jako prodloužená část gramofonu. Křeslo se snovými motivy i luxusní basketbalový koš dělaný ze třpytivých krystalů. Všechno je ruční práce talentovaného umělce.
Na začátku Luca úplně nevěděl do čeho se pouští a jak mu to půjde. Počáteční strach z práce s tradicí, což je vždy tenký led, záhy rozehnaly pozitivní ohlasy veřejnosti, úspěch v soutěži mladých umělců Paratissima Lisabon 2016 a hrnoucí se objednávky z celého světa. Dostal se taky do hledáčku New York Times, který ho doporučil jako “must see” místo v Lisabonu.
Luca je skvělým příkladem toho, že je někdy lepší opustit svou komfortní zónu a relativní jistotu a začít dělat věci tak, jak je cítíte. A jak sám říká: „Když tomu, co děláte, opravdu věříte, uvěří tomu i ostatní.” A jaký je jeho sen? Mít větší prostor a svými kachličkami pokrýt celý dům nebo stanici metra.
Čtěte další články na téma Portugalsko a umění
Foto a zdroj: Surrealejos