7. září 2009 –– umění –– Zdeněk Robin Scholze
Internetový portál iStockphoto již potřetí vyhlásil vítěze nejlepších originálních děl v šesti mediálních kategoriích. Do semifinále se probojovalo šedesát autorů fotografií, videa, vektorové grafiky, zvuku, flashe a designu z celkem třiadvaceti zemí. Z uživateli vybraných finalistů pak vítěze vybrala porota čtyř osobností ze světa grafiky.
Soutěž s názvem Punctum Day se letos konala již třetím rokem a celkem bylo hodnoceno přes milion děl. Designový a grafický souboj vizuální podívané v prvé řadě spočívá v hlasování veřejnosti a dále výběrem konečných vítězů odbornou porotou. Hlavním kritériem se každoročně stává přítomnost pocitu uhranutí, z čehož také vychází název soutěže. Devatenáctý srpen není vybrán nijak náhodně, v tento den roku 1839 předvedl francouzský výtvarník Louis Daguerre fotografii, jež vytvořil pomocí první prakticky využívané metody vyvolávání snímků dnes známé jako daguerrotypie.
Nebude žádným překvapením, když poznamenám, že nejvíce zástupců v top desítce semifinalistů ve všech kategoriích měly Spojené státy (téměř jednu třetinu), a proto se i předpokládalo drtivé vítězství USA napříč kategoriemi. Nakonec si v hlavní soutěži odnesly vítězství jen ve vektorové grafice (Brian Smith za kresbu Drákulovy večeře). Jako nejneodolatelnější fotografii ocenila porota pouštní noční snímek s namodralou aurou Full moon is calling od Rusa Vladimira Piskunova. Cenu za video roku získal Brit Wailing Banshee, když zapůsobil s filmem Busy office frozen in time.
Nejlepším flashovým výtvorem se od teď může překvapivě pyšnit Němec Clever Cartoon, ovšem jeho animace počítačového hackera v práci určitě nepatří mezi nejpůsobivější počin ve své kategorii. Audio roku vyhrál opět Němec s pseudonymem MUX za zvukovou kompilaci Siberia. V poslední hlavní kategorii – design, která vedle fotografie patří mezi nejzajímavější a nejpopulárnější, dosáhlo na nejvyšší příčku vítězů studio Visualsoft Web Solutions. Porotu si podmanilo graficky vyvedeným designem internetových stránek britského obchodu s pánskou módou Jonathan Trumbull & Hatters.
Vedle hlavní soutěže se veřejnost dozvěděla také vítěze tzv. turnaje Battle Royale – Make Art, Not War. Cílem tohoto grafického souboje je, aby účastník vytvořil co nejimpresivnější, originální a vizuálně poutavý obrázek z designu, který zhotovit jeho soupeř. Smyslem je pomocí Photoshopu vytvořit kombinací existujících prvků s novými ještě něco svéráznějšího. Absolutním generálem se v den vyhlášení 19. srpna stal Američan Jamie Carroll, který ve finálové tříkolové bitvě porazil Shadwana Sweda.
Porotu letos tvořilo seskupení čtyř vlivných personalit z grafického kosmu. Manželský pár Chris a Trish Meyerovi jsou zakladatelé studia Crish Design. Jejich promo videa a úvodní znělky filmů musel spatřit určitě každý; stejně tak animace a designy v televizích Fox, HBO, NBC nebo třeba CBS. Dvojici porotců doplňuje tvůrčí ředitel Adobe System Incorporated Russell Brown a vydavatel, editor a spoluzakladatel magazínu Photoshop User a zodpovědný editor časopisu Layers Scott Kelby.
Hlavním smyslem iStockphoto je komerční šíření původních děl vektorové a bitmapové grafiky, flashe, audio a video souborů komukoliv za příslušný poplatek odpovídající vybraným parametrům. Každý tak může kupovat ale i prodávat své vlastní výtvory. Server vznikl v roce 2000 a za svou dobu působnosti dokázal nashromáždit galerii více jak pěti milionů souborů.
Foto a zdroj: iStockphoto