16. září 2009 –– umění –– Zuzana Dobrovolná
Přední česká fotografka Ester Havlová představuje svůj pohled na současnou i historickou architekturu, divadlo a dokumentuje i umělecká díla. Renomovaná autorka, spolupracující s nejvýznamnějšími médii, zabývajícími se architekturou, se nyní prezentuje v ambitu Arcidiecézního muzea v Olomouci na výstavě Fragmenty.
Renomovaná česká fotografka Ester Havlová představuje světovou i tuzemskou architekturu. Zachycuje atmosféru Olomouckého arcidiecézního muzea, Tančící dům v Praze, Židovské muzeum v Berlíně, Guggenheimovo muzeum v Bilbau, věž Tore Agbar v Barceloně nebo Casa da Música v Portu.
„Fotografie na výstavu jsem vybírala s cílem ukázat krásnou architekturu na výtvarně působivých záběrech, často detailech. Klíčovým parametrem ale byla atmosféra a také trochu tajemství, kdy může být na první pohled přehlédnuto, o jakou stavbu se jedná. Poučený divák ale nakonec vždy pozná, o které architektonické dílo jde, a nepoučený má možnost najít informace v podrobných popiscích, ty jsou stejně důležité jako fotografie,“ řekla k výstavě Ester Havlová.
Její architektonické snímky otiskují pravidelně přední časopisy a bez její práce by se neobešla ani velká část autorských monografií. K samotné výstavě vyšel v limitovaném nákladu 300 kusů v prvním vydání katalog Ester Havlová – Fragmenty z pražského nakladatelství Titanic, díky kterému si za 680 korun českých můžete fotografie v tištěné podobě odnést domů.
Ester Havlová se intenzivně věnuje fotografii od studia na FAMU. Olomoucká výstavní premiéra Havlové v Olomouci, byla ozvláštněna ještě dalším prvenstvím. V místě gotického Zdíkova paláce se dosud nikdy v historii nevystavovaly žádné fotografie.
Výstavu můžete navštívit do konce měsíce září. K výstavě byl vydán i netradičně zpracovaný katalog v limitovaném počtu pěti kusů s několika originálními číslovanými fotografiemi. Obsahuje deset fotografií čtvercovém formátu 21 x 21 centimetrů i 20 obdélníkového formátu 14 x 21 centimetrů, které jsou prezentovány na výstavě.
Foto: Ester Havlová
Zdroj: Muzeum umění Olomouc